Hudba

12. ročník festivalu Americké jaro představí legendy jazzu

V rámci 12. ročníku festivalu Americké jaro vystoupí v pražském klubu Jazz Dock legendární skladatelka Carla Bley nebo špičková americká klarinetistka a saxofonistka Anat Cohen.

Program Amerického jara, které probíhá od 21. dubna do 28. června, nabízí celkem 16 koncertů, 3 přednášky a filmovou projekci v Praze a dalších sedmi městech České republiky. Ústředním motivem letošního ročníku je téma „Žena v současném světě. Záměrem Amerického jara je tak představit ženu nejen jako umělkyni, tvůrkyni či věčnou inspiraci, ale upozornit také na její významný podíl v životě společnosti.

Jedním z vrcholů festivalu je koncert koncert legendy free jazzu Carly Bley, který se uskuteční 18. května v Jazz Docku. Přední americká jazzová skladatelka, klavíristka, varhanice a kapelnice komponuje hudbu pro velké orchestry, sbory i komorní tělesa. Popularitu získala zejména se svou jazzovou operou Escalator Over The Hill nebo nahrávkami s vibrafonistou Garym Burtonem a kontrabasistou Charliem Hadenem. Později začala experimentovat mimo jazzovou scénu, spolupracovala s bubeníkem skupiny Pink Floyd Nickem Masonem, tvořila s Robertem Wyattem či Jackem Brucem. Carla Bley vystupuje se svým vlastním orchestrem či s menšími hudebními tělesy, zejména s Lost Chords, a také se svým triem, se kterým se představí v Jazz Docku.

O týden později uvede na pódiu nejživějšího jazzového klubu v Praze svůj set světoznámá klarinetistka a saxofonistka Anat Cohen. Špičková hudebnice získala řadu ocenění v soutěžích a na festivalech, včetně Wall of Fame (Zdi slávy) udělenou Americkou asociací skladatelů, autorů a nakladatelů (ASCAP). Anatina hudební produkce je ovlivněna mnoha styly – od kreolského šansonu z New Orleans přes swing v duchu Artieho Shawa k africkým a brazilským rytmům a tancům. Ve svém aktuálním projektu spojila síly s úžasným brazilským uskupením Trio Brasileiro, které se specializuje na interpretaci tradiční brazilské hudby Choro. Společně vydali vloni velmi úspěšné album „Alegria Da Casa“, ze kterého pochází také většina hudebního repertoáru současného evropského turné.

PLAKAT-Jazz Dock-final

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *