Kultura

17. ročník Open Air FESTIVALU OKOŘ se uskuteční 19. srpna

Historie hudebního FESTIVALu OKOŘ se začala psát před 18 lety. První ročník se konal pod názvem Rock & Folk Open Air Festival Okoř v sobotu 19. srpna 2000. Tehdy odstartovala tak každoroční tradice konání festivalu předposlední srpnovou sobotu. Dnes je nejoblíbenější jednodenní hudební FESTIVAL OKOŘ s výhradně česko(slovenským) repertoárem u nás. Letos během 17. ročníku vystoupí: Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, Vypsaná fiXa, No Name, Marek Ztracený a další.

MIRO ŽBIRKA

Legenda československé populární hudby. Začínal v popmusic jako člen skupiny Modus. Rok 1977 byl pro něj zlomovým. Spolu s Janem Lehotským a Marikou Gombitovou získali Bratislavskou lyru za píseň Úsmev. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit. Jeho první sólové album dostalo název Doktor Sen. Za dosavadní uměleckou kariéru posbíral celou řadu prestižních ocenění. Desítky jeho písní si přisvojilo několik generací. Koncertní turné Mira Žbirky jsou vždy událostí sezony a dlouhou dobu dopředu vyprodané. Na podzim roku 2012 oslavil narozeniny koncertem ve vyprodané pražské O2 areně. K nim dostal i mimořádný dárek – splněný sen o natáčení alba v londýnském studiu Abbey Road; a tak na podzim roku 2015 vyšlo unikátní album MIRO. A protože Miro Žbirka vlastně neumí zahálet, už plánuje natáčení dalšího alba, opět ve studiu Abbey Road s londýnským týmem, producentem Robem Cassem i Petem Brownem. Kromě práce na albu připravuje i Vánoční Symphonic Tour 2017, kde se spolu s ním na jednom podiu objeví i exkluzivní host Jaroslav Svěcený. Na všech čtyřech koncertech Mira Žbirku doprovodí symfonický orchestr pod taktovkou Adriana Kokoše. Více informací naleznete na www.zbirka.cz .

Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

První se mi vybaví milá a velmi silná vzpomínka, ano, sem bych se chtěl stále vracet a hrát. On je to velmi úzce spojený pocit s organizátorkou festivalu – Hankou Petřinovou – díky které, je Okoř takovou, jaká je. Jsem velice rád, že s Hankou mohu už tolik let spolupracovat. Příjemný pocit už pak jen samozřejmě doplňuje milé setkávání s kolegy z branže, s návštěvníky festivalu a také nádherné místo, jímž Okoř bezesporu je. Víte, ono když se něco dělá s láskou, je to na tom hodně znát. A přesně takový je Festival Okoř – místo, kam se lidé rádi vracejí, protože jim je tady prostě dobře.

S kapelou tady budete hrát už po čtvrté, pamatujete si na vaše první vystoupení zde?

Pamatuji si skvělou atmosféru a publikum, nádherné počasí. Už je to čtrnáct let a tenkrát jsem hrál po dlouhé koncertní a festivalové pauze, takže tam bylo trochu nervozity, ale dnes už sem jezdím jako na chatu.

Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?

Samozřejmě, že chystám zahrát písně, jež jsou notoricky známé a očekávané, ale rozhodně je doplním i o ty, které jsou na mém posledním albu Miro nahraném v Abbey Road.

Co na vás čeká letos? Jaké máte plány?

Na konci roku jsem si prošel velmi náročným obdobím, kdy jsem se dlouho dostával z těžkého zápalu plic. A protože jsem opravdu nemohl skoro vůbec nic, zaměstnával jsem mozek a přemýšlel, co udělám příště. Zrodil se mi tak v hlavě plán, který už má jasné obrysy, ale i termíny. Úplně poprvé se na jednom pódiu sejdu se skvělým houslovým virtuózem Jaroslavem Svěceným a odehrajeme tak v rámci Vánočního Symphonic Tour 2017 čtyři koncerty v doprovodu symfonického orchestru a přislíbil jsem účast na festivalu vážné hudby České doteky hudby opět se symfonickým orchestrem. Dalším jasným plánem, které má už svoje základy v podobě nových písní ,je nový album. Právě se rodí …

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích?

Naše práce je hodně o cestování, takže ve volném čase jsem rád spíš doma. Ale právě v rámci pracovního cestování jsem už dost těch hradů a zámků navštívil.


VÁCLAV NECKÁŘ

Ikona české populární hudby – Václav Neckář – začínal s kariérou jako herecký elév a osvětlovač na poloviční úvazek. První hudební stopy otiskl v plzeňském Rozhlase, kde natočil první skladby. Zlomový byl pro něj rok 1965, kdy přešel za Martou Kubišovou do pražského Rokoka. Zde se seznámil s Waldemarem Matuškou, Karlem Štědrým, Helenou Vondráčkovou, Zdeňkem Rytířem, Otakarem Petřinou. V tomto roce vznikla i legendární skladba Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě. Zahrál si mj. i v oscarovém filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky železničáře Miloše Hrmu nebo pohádce Šíleně smutná princezna. 1. 11. 1968 založil spolu s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou trio Golden Kids. Začátkem sedmdesátých let vznikla skupina Bacily, kterou spolu s Václavem Neckářem zakládali jeho bratr Jan, Ota Petřina, Zdeněk Rytíř, Hanuš Bunzel. Díky této tvůrčí spolupráci vznikla celá řada písní, které se hrají dodnes (Lékořice, Ša-la-la-la-li, Stín katedrál, Čaroděj dobroděj, atd.). Díky obrovské vůli a péči po prodělané mozkové mrtvici v roce 2002, se dokázal vrátit na koncertní pódia, ale i do nahrávacího studia. V roce 2005 vydal po sedmnácti letech nové studiové album s obrovským hitem Oči koní. Rok 2011 byl pro něj opět mimořádně úspěšný díky titulní skladbě Půlnoční filmu Alois Nebel. Zatím poslední album vyšlo před Vánoci 2014 pod názvem Mezi svými.

Více informací naleznete na www.vaclavneckar.cz.

Zeptali jsme se Václava Neckáře:

Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

Skvělá atmosféra, hlava na hlavě, prostě bezvadné festivalové publikum a dobrá zábava…

Pamatujete si na svoje první vystoupení zde?

2. 6. 2012 jsme odpoledne hodinu hráli na Konopišti a pak jsme hned s Bacily odjeli na Okoř, ne však jako diváci, ale abychom před půlnocí zahráli hodinku i zde. Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů? Budeme hrát písně z našeho letošního koncertního programu, který se jmenuje „Příběhy, Písně a Balady“, ve kterém jsou nejen osvědčené hity, ale zahrajeme i novinky z posledního alba „Mezi svými“ a další i starší písně, které možná pro někoho budou znít jako novinka.

Co na vás čeká letos? Jaké máte plány?

S Bacily nás ještě stále baví hrát a tak nás čekají koncerty a zase koncerty v Čechách na Moravě a možná i v zahraničí. Na Slovensku.

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích?

Pokud si vzpomínám, už jsme hráli na zámku Blatná, Kačina, Kozel, Sychrov, Zbiroh, Bojnice, na hradě Valečov, v Krumlově, na Karlštejně a pod zámkem v Děčíně. Pod hradem Loket jsme koncertovali in memoriam Otovi Petřinovi. Takže na hrady a zámky ve volném čase moc nejezdím… Na Okoř se těšíme a doufám, že nám bude 19. srpna přát počasí!


MIG 21

Chlapecká taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 Smíchova. Svoje postavení na hudební scéně jenom upevnili deskou nazvanou ALBUM (z roku 2014), kterou vydali po deseti letech. Hrají spolu už od roku 1998 a stále neztratili nic ze své na energie, spontánnosti, originality a radosti ze hraní. Více informací na www.mig21.cz.

Zeptali jsme se Honzy Hladíky, kapelníka skupiny MIG 21:

Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

S kapelou tady budete hrát už po deváté. Vůbec nejsilnější vzpomínka je na naše první vystoupení v létě 2001. Měli jsme před vydáním desky “Snadné je žít” a hraní na Okoři pro nás bylo něco velkýho a rozhodně výjimečnýho. Však jsme to taky řádně oslavili, vlastně jako každý náš nový zážitek. Vzpomínám, jak jsem se ráno neplánovaně probudil s Jirkou vedle pana Hapky v jeho domě. Dům stál nedaleko podia, který už bylo ale sbalený, jen uprostřed louky stálo naše auto zasypaný kelímkama od piva. Nechali jsme mistra v klidu spát, skočili jsme do auta a rychle jeli na nedaleký pole, kde jsme fotili titulní fotku na naší první desku. Na to se prostě zapomenout nedá.

Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?

Těšit se můžeme na všechno. Na nové i staré písně a jak znám festival Okoř, tak i na náhodný hosty na podiu během našeho koncertu.

Co na MIG 21 čeká letos? Jaké máte plány?

Budeme hodně hrát, v létě natočíme pár nových písní, snad i nový videoklip a na podzim vyrazíme na turné.

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích?

Letos v létě hrajeme s kapelou skoro jen a pouze na různých hradech a zámcích, takže ve volným čase se tam vracet by mi přišlo trochu zvrácený. Ale pravdou je, že na Okoři jsem byl nedávno udělat průzkum, jak to tam vypadá, když není festival a bylo to nádherně melancholický.


NO NAME

Slovenská kapela NO NAME pochází z Košic. Spolu hrají již přes dvacet let. Na výsluní československé populární hudby se dostali v roce 2000 díky albu Počkám si na zázrak, ze kterého pocházejí asi jejich nejznámější hity: Ty a tvoja sestra, Žily, atd.

Více na www.no-name.sk.

Zeptali jsme se Igora Timka: Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

První, co mne napadne, je samozřejmě romantická zřícenina hradu Okoř a hned vzápětí: pohoda, spokojenost, milí lidé, publikum, které začíná úsměvem a končí pokřikem „ještě“…

S kapelou se sem vracíte zahrát po jedenácti letech, pamatujete si na vaše první vystoupení zde?

Ty chvíle mám spojené s lidmi, kteří nám tenkrát Okoř ukázali a domluvili hraní. Proto na Okoř vzpomínám velmi pozitivně. Vzpomínky, zážitky, všechno, co si pamatujeme je spojené s tím, jak jsme se tehdy cítili. Je pravda, že jako kapela No Name se snažíme být, přemýšlet a konat pozitivně a pravděpodobně se nám vrací z publika to, co do něj „investujeme“…

Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?

Nedávno jsme hráli na Majálesech, kde jsme představili tři nové písně z našeho zatím posledního alba „S láskou“; novináři o našem vystoupení velmi lichotivě psali – že jsme sestavili playlist ze samých hitů – takže jsme vlastně moc rádi, že už i naše úplně nové písně už se stali hity. To člověka opravdu potěší. Navíc, když si uvědomíme, že jsme naší hudební kariéru odstartovali víc než před dvaceti lety.

Co na No Name čeká letos? Jaké máte plány?

Plány máme úžasně a děláme všechno pro to, abychom je naplnili. Možná už na Okoři některé z nich budou realitou. Ale v tuhle chvíli mi ještě dovolte s respektem dodržet legendární bonmot: Ukaž Pánu Bohu plány a on se ti vysměje“!

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích?

Všichni už máme poměrně velké děti na to, abychom jim ukázali, jaké kulturní bohatství zdobí naší historii, takže ano.


VYPSANÁ FIXA

Vypsaná fiXa je pardubická skupina mající základy v rocku, obohaceném o prvky jiných žánrů; sama kapela se někdy označuje za pop punkovou. Výrazným prvkem skupiny jsou její básnické, surrealistické texty, které píše frontman Márdi. Pravděpodobně se inspiroval u Williama Saroyana – Tracyho tygr, Odvážný mladý muž na létající hrazdě – a v mnoha dalších knihách jako např. Sto roků samoty od Gabriela García Márqueze. Během roku 2007 spolupracovali na natáčení českého filmu Václav, který orámovala hudba z jejich tvorby. Zpěvák skupiny se ve filmu objevil i v epizodní roli. V roce 2012 spolupracovali na filmu Čtyři slunce. Dvacet let existence oslavili v roce 2014 albem Krásný smutný den a velkým narozeninovým turné. Své, v pořadí osmé, studiové album Tady to někde je vydala kapela letos a k jeho vydání připravila velké turné rozdělené na dvě části – jarní a podzimní – které vyvrcholí koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny 20. prosince.

Více informací na www.vypsanafixa.cz

Zeptali jsme se Mardiho: Co tě napadne, když se řekne Festival Okoř?

Výborná akce. Vždy precizně připravená a vždy výborně navštívená. Krásný prostředí, příjemný lidi, dobrej zvuk na podiu.

Co víc si můžeme přát? S kapelou tady budete hrát už po šesté, pamatujete si na vaše první vystoupení zde?

To si právě pamatuju docela dobře. Přišel jsem na podium a tam stála moderátorka Šárka Kubelková. Bylo to zvláštní, protože jsme spolu chodili do stejný třídy na gymplu a od maturity jsme se neviděli. Stáli jsme tam a nikdo z nás nevěděl, jak se vlastně s tím druhým bavit – tak nějak jako na střední škole. Vlastně to bylo vtipný. Šárka to uvedla, my jsme to odpálili a bylo to. Myslím si, že kdyby si tenkrát ve třídě měla ze svých spolužáků vybrat třicet kandidátů, který by tam s ní mohli stát, tak já bych tam nebyl. To, že tam bude ona, ale bylo jasný už druhýho září v prváku. Pozn. Psal se rok 2007.

Zahrajete i nějaké skladby z aktuální a úplně nové desky nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?

Zahrajeme to, co nás zrovna napadne, my totiž nikdy nemá stejnej playlist. Ale jedno jasný, určitě tam budou i písničky z nový desky. Třeba Limity nebo Robí Valentýn. To jsou jasný hiťáky.

Co na Vypsanou fixu čeká letos? Jaké máte plány?

Zásadní datum je pro nás 20. prosinec, kdy zahrajeme ve Velký Lucerně. Ale ještě před tím projedeme tuhle zem s novou deskou křížem krážem. V Lucerně to vyvrcholí. Zvu každýho, kdo tohle čte.


MAREK ZTRACENÝ

Rodák ze Šumavy, ze Železné Rudy, MAREK ZTRACENÝ se dostal do povědomí posluchačů v roce 2008 megahitem Ztrácíš. Od té doby mu vyšly čtyři alba, z toho to poslední Pády před dvěma lety.

Více informací na www.marekztraceny.cz

Zeptali jsme se Marka Ztraceného: Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

Mé začátky (viz otázka níže). Pak také rok 2014, kdy jsme měli hrát v 14:00 jako první a v jednu začalo šíleně pršet. Byl jsem zklamaný, protože jsem se strašně těšil. Nakonec déšť ustal a já si říkal: „Ani na to pódium nemusím chodit, nikdo tam nebude“. Málem jsem omdlel, když jsem na stage vyšel. Bylo tam asi 5000 nadšených a skvělých lidí. Tenkrát to byl jeden z nejhezčích momentů léta!

S kapelou tady budete hrát už po třetí, pamatuješ si na tvoje první vystoupení zde?

Nejde na něj zapomenout! Tenkrát to totiž byl můj první festival v životě, na kterém jsem hrál. Psal se rok 2009. Měl jsem z toho nervy a na sobě příšerný modrý triko s Tomem a Jerrym 🙂 Nejsem si jistý, jestli to byl dobrý výkon takhle na poprvé, ale rozhodně to byl zážitek, na který se nezapomíná. Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů? Rozhodně! Zahrajeme novou písničku Vlastní svět, která k mé radosti boduje v rádiích, a písničku Podpantoflák, která v rádiu nikdy bodovat nebude, ale baví nás. Plus máme jedno překvapení.

Co na tebe čeká letos? Jaké máš plány?

Skládám, nahrávám, tvořím a přijde deska. Aktuálně dělám další duet s Martou Jandovou, které jsem složil i písničku, a přijdu z dalším singlem.

Jezdíš ve svém volném čase po hradech a zámcích?

Ne.. můj hrad je můj byt, ale jednou až budu starý, tak je obejdu všechny. Nic to nemění na tom, že Okoř je překrásná a jen těžko se hledá tak hezké místo pro vystupování.


EDDIE STOILOW

Svou kariéru začali v roce 2004 a první album, které vyšlo, až v roce 2009, drze nazvali Best Of. Svou vytrvalostí se stali kapelou, která už má pevná místa na mapě koncertních „štací“ po celé ČR. Dohromady vydali čtyři řadová alba, poslední pod názvem Jupiter vyšlo vloni. Zahráli si společně s One Republic, Simply Red či Kosheen. Turné jeli se skupinami Support Lesbiens (2009) nebo Chinaski (2010). O kapelu se zajímají i americké či britské hudební portály. Neodmyslitelnou součástí kapely se stal Petr Čech (ano, ten, Petr Čech), který s nimi, pokud mu to fotbalová sezóna dovolí, hraje na bicí.

Více informací na www.eddiestoilow.com

www.facebook.com/EddieStoilowMusic

www.instagram.com/eddiestoilow

Zeptali jsme se Davida Šmídta: Co vás napadne, když se řekne Festival Okoř?

Absolutní pohoda! Jde o fantastický – doslova rodinný festival, jak v publiku, tak v zákulisí. Milujeme to tam!

Na Okoři vystoupíte letos už po třetí, pamatujete si na svoje první vystoupení zde?

Pamatujeme si velmi dobře, hráli jsme v podvečer, na podiu bylo asi 45 stupňů nad nulou a plný kopec lidí. Skoro jak travnatá pláž a 8 tisíc lidí, úžasné to bylo!

Můžeme se těšit i na nějaké nové písně nebo to bude seznam sestavený ze samých osvědčených hitů?

Ano, staré i nové kousky – něco z každého alba.

Co na vás čeká letos? Jaké máte plány?

Pomalu připravujeme novou desku a oslavy 15 let na příští rok. Zároveň nahráváme v Londýně nové singly a plné léto koncertů a festivalů!

Jezdíte ve svém volném čase po hradech a zámcích?

My hlavně jezdíme do lesa pro klid a ticho. Do hodně hlubokých lesů bez turistického značení!


VSTUPENKY v prodeji Ceny vstupenek:

V předprodeji na www.nejlevnejsivstupenky.cz 490 Kč včetně poplatků. V předprodeji na www.ticketportal.cz 540 Kč včetně poplatků. Na pokladně hradu Okoř 540 Kč včetně poplatků. Na místě v den konání od 13:00 590 Kč. Děti do výšky 140 cm a do 12 let v doprovodu rodičů  ZDARMA. Výška dítěte bude kontrolována přímo na místě, při vstupu do areálu festivalu. Vozíčkáři a držitelé ZTP/P mají vstup do areálu zdarma. Toto neplatí pro doprovod těchto osob, ten si vstupenku na festival hradí.

Pravidelně aktualizované informace naleznete na www.festivalokor.cz a www.facebook.com/festivalokor.

OTEVÍRACÍ DOBA AREÁLU: areál festivalu otevřen pro návštěvníky s platnou vstupenkou od 12:00 hod. – začátek programu od 14:00 hod. – stanové městečko bude v provozu od 19. 8. 2017 od 12:00 hod

 

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *