Kultura

Bratislava Design Week 2017 startuje v úterý 6. června

V úterý  6. června začíná slavnostním otevřením v prostorách kostela Klarisky devátý ročník prestižní designérské přehlídky Bratislava Design Week. Hlavním tématem festivalu bude – Limit.

Návštěvníci oblíbeného festivalu se mají opravdu na co těšit. BADW přináší nejen design a jeho hvězdy, ale propojuje ho i s dalšími druhy umění. Výstavy a instalace doplní hudba, návštěvníci se mohou zúčastnit přednášek, debat i workshopů pro laiky i profesionály, nezapomíná se ani na děti. To vše spolu vytvoří v bratislavském Starém městě speciální festivalovou atmosféru.

Samozřejmě, největšími lákadly jsou vždy špičkoví designéři z celého světa a těch přijede do Bratislavy hned několik. Speciální instalaci pro BADW si připravil Sander Wassink, výrazný talent současné holandské designérské scény, který svou tvorbu neomezuje žádným materiálem ani technologií. V Nizozemsku aktuálně působí i rodák z Milána Guglielmo Poletti, jehož neustále pokusy s limity materiálů se přesně hodí na letošní téma festivalu.

Experiment a tradicí delikátní formy francouzského designu zase spojuje mladý Francouz Samy Rio, který v roce 2015 vyhrál hlavní cenu Design Parade 10 organizovanou ve Villa Noailles.

Jorge Penades je označován za velký španělský talent. Jeho dílo je už ve stálé sbírce Vitra Design Museum a aktuální získal cenu AD Nové talenty jako nejlepší nové designérské studio od časopisu Spanish Architectural Digest.

Špičkové zastoupení bude mít i česká designérská scéna. Tadeáš Podracký a Markéta Kratochvílová tvoří dvojici, ve které nepracují spolu, ale vedle sebe. Tadeáš má blíže k objektu / produktu a pracuje v limitovaných edicích, Markéta pracuje s tělem jako s intimním prostorem, do kterého umisťuje své specifické šperky a oděvní kompozice. Na aktuálním Czech Grand Design 2016 získala ocenění Designér šperku roku. Jejich krajan Jakub Berdych, propagátor českého designu v zahraničí, je také držitelem několika ocenění Czech Grand Design.

Ve spolupráci s maďarskými partnery zavítá do Bratislavy putovní výstava Shaping Hungary – Design in the 21st Century, která prostřednictvím několika desítek děl různých dimenzí představuje nápady a díla současných maďarských designérů, vynálezců a inženýrů jako důkaz, že jsou důstojnými následníky generace zakladatelů maďarského designu 20. století.

Silné zastoupení bude mít i domácí design. Mezi množství vystavujících zmiňme projekt Flowers for Slovakia s kolekcí šperků spojených tématem „Pass it on“ – připomínající si osobnosti, které tvořily dějiny Slovenska. Svými šperky vyprávějí například o tom, že Slovák může být současně králem Madagaskaru, o slovenském padáku, který způsobil rozruch i v Americe, o ženě astronomce, o skladateli první slovenské opery, o kodifikátorovi spisovné slovenštiny, o ženě botaničce, či básníkovi nominovaném na Nobelovu cenu za literaturu.

Velké očekávání jsou spojovány s novým setem od Crafting plastics! Studio, které objevuje nové perspektivy práce s přírodním materiálem – bioplastem. Lákavým bude i výstava Slovenská pokoj revisited. Na rozdíl od klasických prezentací pokoje s typickým interiérem slovenského venkovana s dřevěnými obklady, vyřezávaným nábytkem, keramikou a valaškou na stěně uvidíte slovenský pokoj 21. století. Představuje výběr zajímavých interiérových objektů, které jsou jakousi esencí aktuální revize pojmu Slovenský pokoj.
Netradičním hostům BADW bude festivalem SELF (Festival o přesazích grafického designu, kultury a společnosti) s dočasnou sdílenou čítárnou inspirativní literatury.

Pro skutečné fajnšmekry, ale i designérské nadšence bude opět připravena série krátkých přednášek významných hostů festivalu – Design Lectures, která se uskuteční v kostele Klarisky. Přednášet budou zmínění Penades, Rio, Berdych, Podracký, Kratochvílová, Wassink, Poletti, Rakušanka Verena Kolm i zástupci Crafting Plastics.

I hudební hosté budou speciální – na slavnostním otevření festivalu zahraje Tittingur, těžkotonážní hlukové duo usazené mezi Bratislavou a Kodaní, technem a elektronikou, Design Lectures ukončí Barcode Djs – experimentátoři hrající na čárové kódy z obalů různých produktů, a na Design Week Awards 2017 se představí Hallogenerator, multimediální elektrosága nešťastného párty robota z budoucnosti.

To je jen krátký výběr z bohatého festivalového programu, který se bude od úterý 6. června až do neděle 11. června odehrávat na více místech Starého města. Hlavní body programu se budou odehrávat ve třech festivalových centrálách – kurátorské mezinárodní výstavy v reprezentativních prostorách Zoya Gallery

na Ventúrské ulici 1, v opuštěné budově na Laurinská 14 se představí designéři a designérské kolekce přihlášeny ve výzvě Open Call, a v kostele Klarisky budou instalace, konference Design Lectures i slavnostní předávání cen Design Week Awards.

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *