Kultura

Černá labuť rozehraje Evrgrýny Lukáše Miffka

Praha, 30. března 2017 – Art & Event Gallery Černá labuť připravila na dobu mezi 1. dubnem a 15. květnem 2017 výstavu s názvem Evrgrýny významného českého malíře střední generace Lukáše Miffka, jehož tvorba se řadí ke špičce našeho současného pop-artu. Ilustrativní stylizovaná forma, barevnost a formální preciznost na jedné straně a hravost, humor, ironie a sarkasmus na straně druhé – tak lze ve stručnosti charakterizovat typický výtvarný jazyk, kterým Lukáš Miffek ve svých dílech hovoří. S nadhledem dokáže mistrně balancovat na hraně kýče a sdělnosti, banality a hlubšího pochopení každodenního životaběhu.

 

“Je více než zřejmé, že osu autorovy práce představuje aspekt hříčky a nadsázky. Je to velmi vytříbená forma existenciálního humoru, v našich krajích nepříliš četná,” říká kurátorka výstavy Rea Michalová a dodává: “Malíř je schopen s příznačnou ironií přistoupit i sám k sobě, svým slabostem a svého okolí. Předkládá nám svůj motiv s vážnou tváří, ale v podstatě mírně sarkasticky. Špetka černého humoru dílům opravdu sluší.” Evergrýny Lukáše Miffka tak mohou odkazovat k autorovým typickým zeleným luskům stejně jako k obehraným tématům, které nás provází celý život a jednou nám ho zpestřují, podruhé otravují.  Stejně jako vtíravý refrén známé a věčně zelené písně.

 

Výstavu Evergrýny Lukáše Miffka v Art & Event Gallery Černá Labuť je možné navštívit od 1. dubna do 15. května 2017.

 

Galerie se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25 a kromě výstavního programu nabízí i stylové pohoštění a unikátní výhled na Prahu. Otevřeno je o víkendech od 14 do 18 hod. či po předchozí domluvě. Více informací na www.cernalabut.cz.

 

Lukáš Miffek studoval v letech 1999 až 2005 na Akademii výtvarných umění v Praze, v Ateliéru malby u profesorů Antonína Střížka a u prof. Michaela Rittsteina. Na současné české výtvarné scéně se prosadil jako malíř s výrazně osobitým a celistvým tvůrčím projevem. Vytvořil si originální, nezaměnitelný styl plošnou, ilustrativní, stylizovanou formou a výrazným kolorismem, jeho díla bývají formálně řazena k neo pop-artu. Vedle řady samostatných výstav se zúčastnil desítek společných expozic, jeho obrazy viděly i galerie v USA, Belgii, Německu a na Slovensku. Jeho díla jsou zastoupena v Národní galerii v Praze a v soukromých sbírkách v Česku, Německu, Holandsku, USA, Slovensku a Švýcarsku.

 

Art & Event Gallery v osmém patře domu Černá labuť nabízí své prostory zajímavým autorským a profilovým výstavám, prezentacím umělců i konceptuálním artovým projektům, ale také firemním eventům nebo soukromým akcím, diskusním setkáním, konferencím a seminářům. Ke všem těmto aktivitám je galerie vybavena kvalitním technickým zázemím a umí poskytnout i špičkový catering. Za projektem nové prodejní galerie v centru Prahy stojí Ondřej Škarka, mimo jiné pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line, a paní Danuše Siering, majitelka domu Černá labuť.

 

Na adrese Na Poříčí 25 stával od konce 19. století na místě dnešní moderní stavby menší dvoupatrový domek, kde se nacházelo v přízemí řeznictví, restaurace i byty. Ve 20. a 30. letech dvacátého století se stal dům střediskem spolkového života, sídlo zde měla řada cechů, společenských spolků a korporací. Po roce 1945 zde pražská Židovská obec zřídila košer jídelnu a stavebními úpravami ve dvorním traktu vznikl divadelní sál, který sloužil kabaretu. V 50. letech zde mělo zázemí divadlo E. F. Buriana, které sídlilo naproti. Po listopadu 1989 se zchátralý dům v restituci vrátil původním majitelům a ti jej v 90. letech prodali současným vlastníkům. Starý dům byl následně zbourán a na jeho místě byla postavena v roce 1998 nová moderní budova. Název Černá labuť odkazuje k sousední budově – obchodnímu domu Bílá labuť. V 8. patře Černé labutě začal v roce 1999 fungovat umělecký prostor Galerie Černá labuť. V přízemí a v 1. patře nyní vzniklo jedinečné gastronomické centrum.

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *