Kultura

Resetmag na Metronome Festival Prague 2017

Náš tým se vydal 23. června na Výstaviště v Holešovicích na druhý ročník mezinárodního festivalu Metronom Festival Prague 2017.
Vystoupili jsme na nádraží v Holešovicích od kterého byl festival pár minut pěšky, což bylo příjemné například oproti akcím, které se konají na letišti v Hradci Králové, kde jdete na letiště z centra dobrých 40 minut pěšky.

Na festival jsme dorazili kolem čtvrté hodiny, takže jsme měli dost času si projít areál, a počkat než na hlavní METRONOME STAGI vystoupí MONKEY BUSINESS.

Už osmnáctý rok pluje loď Monkey Business po vodách českého hudebního rybníčku a už osmnáctý rok neztrácí nic ze své pověstné hravosti, nadsázky a v neposlední řadě taky skvělého muzikantství. Co taky čekat od jmen jako je guru českého funky Romana Holého nebo frontmana a příležitostného herce Matěje Rupperta? Styl Mankáčů lze popsat v podstatě libovolně, protože u nich najdete prostě všechno – nejvíc by asi odpovídalo označení pop, rock a funky, a to všechno zabalené do silné vrstvy humoru, nadsázky a energie. Ruppertovo neúnavné showmanství v kombinaci s blyštivými kostýmy a solidní světelnou show pak naživo nenechává nikoho jen tak postávat v koutě. Tahle kapela prostě nikdy nepolevuje, a proto si ji vychutnáte kdykoli ji slyšíte. Kromě toho je to jedna z mála velkých českých kapel, která se od začátku nebojí zpívat v angličtině, a na jejich albech se taky velmi často objevují velmi zajímaví zahraniční muzikanti, jmenujme třeba Mika Sterna, Freda Wesleyho, Dennise Chamberse nebo Glenna Hughese.


V půl sedmé jsme se odebrali na ČT PARK STAGE na vystoupení Ewy Farné feat. David Dorůžka.

Česko-polskou zpěvačku má většina lidí zřejmě spojenou s popem, nicméně Ewa – i přes svůj věk – dlouho a s přehledem koketuje s jazzem. Na Metronomu tak spojí síly se jazzovým kytarovým virtuozem a absolventem Berklee College of Music Davidem Dorůžkou.

Ewa Farna je zvláštním úkazem (nejen) české hudební scény. Od jejího v podstatě pubertálního prvního hitu uběhlo hodně času – a ještě víc se toho za tu dobu změnilo.

Ewa totiž za tu dobu ušla dlouho a ne úplně jednoduchou cestu. Nejdřív se zapsala do povědomí jako idol náctiletých – o čem jiném by ovšem měla zpívat slečna ve13ti (!) letech? Tvrdou prací se pak její popularita rozrůstala – ve 14ti letech odjela vlastní turné, stala se nejmladší držitelkou Českého slavíka (a to několikrát za sebou), jako nejmladší porotce zasedala v soutěži Česko-Slovenská Superstar a do toho stíhala rozvíjet kariéru v sousedním Polsku (Ewa sice pochází z české Vendryně, ale národností je Polka s českým pasem). Na pozdějších albech už se začala více podílet autorsky a právě tehdy začala hudebně dospívat – začala více koketovat se jazzovými aranžemi a v Polsku s tímto repertoárem objížděla divadla a filharmonie. K tomuto obratu přispěla také její kapela, složená ze špičkových českých muzikantů – Roman Vícha na bicí, kapelník a aranžér Jan Steinsdörfer za klávesami nebo Lukáš Chromek na elektrickou kytaru.


Od půl osmé na hlavní stagi vystupovala se svým úžasným hlasem izraelská zpěvačka Ester Rada.

Přerod z jedné z nejúspěšnějších současných izraelských zpěvaček v mezinárodní senzaci právě zažívá talentovaná a charismatem hýřící zpěvačka a herečka Ester Rada. Pro v Etiopii narozenou a v Izraeli vychovanou vycházející hvězdu vše začalo v roce 2013 s debutovým EP, jehož úspěch Ester umožnil vydat eponymní album, které obsahovalo překvapivý mix žánrů, od etiopského jazzu přes R&B až po americký funk. To vše samozřejmě podtrhnuté smyslným hlasem samotné Ester. Deska vystřelila v domovské Izraeli vzhůru v žebříčcích, takže mezinárodní zájem přišel celkem rychle. Guardian, BBC, MOJO a mnoho dalších chválilo album jako jeden z nejzajímavějších novinek na hudební scéně. Během dalších tří let ESTER RADA, která byla mimo jiné povolána do armády, kde začala zpívat v armádní kapele, odehrála stovky koncertů, včetně festivalů jako Glastonbury, SXSW nebo WOMEX a zastavovat rozhodně nehodlá.


Za zmíňku stojí i bohatý doprovodný program. My jsme se zastavili u METRONOME TOWER, kde jsme od 20:30 shlédli vystoupení STAND UP COMEDY v podání Daniela Ference, Tigrana Hovakimyana a Nikoly Džokičoviče, což nás opravdu rozesmálo, pánové jsou úžasní komici. Doprovodný program měl pod palcem STOP ZEVLING PRODUCTIONS.


Celý fotoreport je ke shlédnutí zde na Naší fb stránce.

 

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *