Hudba Kultura

Hvězdná sopranistka Ailyn Pérez vystoupí 13. a 14. 5. na festivalu Dvořákova Praha

Jedním z vrcholných okamžiků festivalu Dvořákova Praha bude 13. a 14. září uvedení Dvořákova Requiem v mimořádném obsazení.V sólových partech doplní mezzosopranistku Christianne Stotijn, tenoristu Michaela Spyrese a basistu Jana Martiníka přední sopranistka Ailyn Pérez, která vystoupí místo původně oznámené Aidy Garifulliny. Americká pěvkyně s hispánskými kořeny Ailyn Pérez oslňuje publikum svým talentem i šarmem na předních světových operních scénách. Aktuálně vystupuje například v Metropolitní opeře v titulních rolích Julie pod taktovkou Plácida Dominga či Thaïs pod taktovkou Emmanuela Villauma. Pravidelně je hostem i v La Scale, Královské opeře Covent Garden či Berlínské státní opeře.

„Ailyn Pérez považuji za mimořádnou osobnost současné hudební scény, ve které se vzácně snoubí mimořádný talent, krásný hlas a jevištní vzhled. Myslím, že bude nejen ozdobou kvarteta solistů, ale především skvěle barevně doplní hlasy Christiane Stotijn, Michaela Spyrse a Jana Martiníka v Dvořákově Requiem,“ dodává umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Sólisty v Dvořákově síni Rudolfina doprovodí Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Z provedení Requiem na Dvořákově Praze bude pořízena nahrávka pro vydavatelství DECCA.

Dvořák Requiem zkomponoval na vrcholu svých tvůrčích sil a rozhodl se v tomto díle vyslovit vše, k čemu se jako skladatel i jako člověk za padesát let života dopracoval: promlouvá o svém vztahu k Bohu a hledá odpovědi na nejzákladnější otázky lidského bytí, avšak bez okázalosti, patosu a plačtivosti. Právě kantátovým a oratorním dílům, ve kterých se spojuje síla mnohačetného lidského hlasu se zvukem velkého orchestru a sólistů je věnována výstavní programová řada Dvořákovy Prahy Dvořák Collection.

Americká sopranistka s mexickými kořeny Ailyn Pérez oslňuje publikum svým talentem i šarmem na předních světových operních scénách. New York Times ji ohodnotil jako „Krásná žena, která si podmaňuje jeviště“. Pravidelně vystupuje v Metropolitní opeře, La Scale, Královské opeře Covent Garden či Berlínské státní opeře, kde mimo jiné ztvárnila role Mimi (La bohème), Violetty (La Traviata), Julie (Romeo a Julie) nebo Manon. Vystudovala Philadelphia’s Academy of Vocal Arts ve Filadelfii a Univerzitu v Indianě. Roku 2012 obdržela cenu Richarda Tuckera i cenu Plácida Dominga. Mezi další ocenění a úspěchy najdeme George London Foundation’s Leonie Rysanek Award, Shoshana Foundation Career, druhé místo v soutěži Plácido Domingo Operalia Competition, a ocenění od Opera Index nebo Licia Albanese-Puccini Foundation. V minulosti vystupovala po boku operních hvězd jako Plácido Domingo, Andrea Bocelli a José Carreras či s dirigentskými hvězdami Antonio Pappanem či Yannick Nézet Seguinem. Své debutové album Poème d’un jour vydala u labelu Opus Arte.


Předprodej vstupenek na všechny festivalové a kompletní program je k dispozici na www.dvorakovapraha.cz.

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *