Kultura

Rezidence MeetFactory zve na akci Open Studios a křest Časopisu X

Křest nového čísla Časopisu X, scénické čtení, VJing session, komentované prohlídky

Devět umělců, současných rezidentů MeetFactory, otevře své dveře v rámci dalších Open Studios. Návštěvníci budou mít příležitost potkat nejen samotné umělce, ale také nové kurátory rezidentského programu Lucii Kvočákovou a Piotra Sikoru, kteří povedou komentované prohlídky v českém a anglickém jazyce. Křest nového vydání uměleckého Časopisu X, scénické čtení z díla izraelského spisovatele Yonatana Raz Portugali, VJing session v ateliéru rezidentky Hindy Weiss – Open Studios předvedou svět umělců různých žánrů a ze všech koutů světa.

Devět studií se pro návštěvníky otevře během Open Studios. Izraelská umělkyně Hilla Toony Navok ve svých monumentálních, přesto křehkých sochách, vytvořených z funkčně ručně připravených objektů, vyjevuje stopy modernismu a abstrakce zasazené uvnitř každodenního prostředí. Polský rezident Kamil Kukla představí soubor svých velkoformátových obrazů, které budou doplněny zvukovým projektem inspirovaným drnčením okolo jedoucích vlaků a tramvají. Stijn Van Dorpe z Belgie představí své filmy „Shortcut Tarwewijk“ a „Voices“. V prvním filmu umělec zachycuje chování a sociální vztahy lidí, zatímco se prochází veřejnými i soukromými částmi města, v druhém se pak soustřeďuje na rozhovory s místními obyvateli, které pak nechá předčítat děti – obsah a reprodukce jsou tak dávány do kontrastu. Své dveře otevřou Tomáš Kajánek zabývající se fenoménem 3D tisku a jeho vlivem na společnost, a Viktor Valášek, který se věnuje malbě ve venkovním prostoru. Svůj projekt Urban Space Epics ukáže americký básník, programátor a performer Darrell Jónsson. Dále svá studia otevřou a své projekty představí Hinda Weiss (IL), Yonatan Raz Portugali (IL) a Milan Vagač (SK).

Jedním z vrcholů večera bude křest devátého čísla Časopis X  – magazínu zaměřeného na publikování a teoretickou reflexi současné kresby. Typická je pro něj jeho podoba obálky, složky, do které jsou vloženy jednotlivé listy. Poskytuje tak širší možnosti publikování děl a autorských projektů než je to možné v tradičním formátu časopisu. Jednotlivá čísla, která jsou tematicky zaměřená, se snaží současnou kresbu zasadit do aktuálního, často mezinárodního kontextu. Aktuální číslo ve svém ateliéru pokřtí Milan Vagač, který společně se Slavomírou Ondrušovou magazín založil a edituje.

Potkat nové kurátory rezidenčního patra Luciu Kvočákovou a Piotra Sikoru bude možné ve 20:00, kdy proběhnou komentované prohlídky ateliérů. Simultánně budou probíhat prohlídky v českém i anglickém jazyce. Kurátoři nepředstaví nejen jednotlivé ateliéry, ale zároveň nastíní koncept celého rezidentského programu, který je v současné době největším svého druhu v České republice.

Po komentovaných prohlídkách bude následovat scénické čtení ve studiu izraelského

rezidenta Yonata Raz Portugali, spisovatele, jehož psaní je primárně založeno na osobních textech. V rámci svého rezidenčního pobytu autor kromě psaní knihy také sbírá podklady pro své další dílo, které se bude odehrávat v Čechách. Novela popisuje cesty autora a jeho matky do Prahy, kde se snaží vypátrat stopy po jejím otci, který po válce zůstal v Praze, zatímco zbytek rodiny odešel do Izraele. V 21:00 bude z autorovy tvorby anglicky číst kurátor rezidenčního patra Piotr Sikora.

Vrcholem večera bude v 22:00 VJ-ing session v ateliéru Hindy Weiss, izraelské rezidentky a umělkyně jinak žijící v Tel Avivu. Ta bude společně s pražským hudebníkem Lukášem Turzou vytvářet performanci kombinující live video a audio duet. Umělci budou improvizovat s video záběry, fotografiemi, hudbou a zvukem. Weiss použije filmový záznam, který natočila během svého pobytu v Praze, a obrazy ze svého osobního archívu, zatímco Turza její dílo doplní zvukovou složkou.


http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/open-studios-krest-casopisu-x

https://www.facebook.com/events/420165268336963/

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *