Kultura

Mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu se koná v Praze, Brně a dalších regionech

Mezinárodní festival Film a architektura už pošesté představí v Praze a ve vybraných regionech filmy o architektuře a urbanismu. Většina filmů bude uvedena v tuzemské premiéře, hvězdou programu bude film REM o nejvýznamnějším architektovi současnosti Removi Koolhassovi nebo španělský film Competition. Festival termínově navazuje na Den architektury a koná se od 30.9. do 4.10. Vybrané snímky uvede propagátor architektury Adam Gebrian.

„Festival Film a architektura provokuje diskuze o architektuře a urbanismu prostřednictvím projekcí inovativních autorských dokumentů, experimentálních i hraných filmů. Každý ročník tvoří program několik tematických sekcí, které podléhají kurátorskému výběru a rozšiřují povědomí o současné kvalitní architektuře, významných architektech a jejich tvorbě, stejně tak i o problematice vizí měst, sociálních a enviromentálních tématech,“ přibližuje festival Petra Čechová, dramaturgyně festivalu.

Největším lákadlem šestého ročníku bude dlouho očekávaný film REM o jednom z nejvýznamnějších architektovi současnosti Removi Koolhaasovi, který natočil jeho syn Tomas. Na festivalu bude uveden v české premiéře již 20.9., jako předzvěst Dne architektury a festivalu Film a architektura.

Další lahůdkou bude španělský film Competition, který odhaluje zákulisí architektonické soutěže o stavbu muzea v Andoře a umožní pohled do prostředí nejslavnějších architektonických studií vedených osobnostmi jako je Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid a Norman Foster. Film bude uveden za osobní účasti režiséra Angela Borrega Cuber a moderace se ujme loňský i letošní kurátor sekce Inspirace Adam Gebrian.

Nejobsáhlejší sekce festivalu bude věnována fotografům architektury. Představí se biografické filmy o fotografech Juliu Shulmanovi, Lucienu Herve, Andreasi Gurském nebo o manželech Becherových. V rámci sekce Archi.Kult, která zahrnuje pozoruhodná díla z dějin kinematografie proslavená také svým architektonickým a scénickým pojetím, bude uvedena legendární Kubrickova 2001: Vesmírná Odyssea.

Další témata zprostředkují inspirativní příklady ze zahraničí a budou se týkat svobodomyslné tvorby Hermana Hertzbergera – nejvýznamnějšího architekta školních budov nebo možností revitalizace panelových sídlišť a jejich úsporné a efektivní přeměny na dostupné sociální bydlení. V rámci výročí 130 let od narození „otce panelových sídlišť“ Le Corbusiera uvedeme v sekci Osobnost dva filmy věnované jeho životu a tvorbě.

Festival proběhne v Praze, Brně a ve vybraných regionech a termínově navazuje na Den architektury. Více informací najdete na www.denarchitektury.cz

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *