Kultura

To je Šašek… v Galerii Villa Pellé pokračuje výstava světoznámého ilustrátora

Výstava světově proslulého malíře a grafika Miroslava Šaška s titulem M. Šašek let č. 59/74 v pražské Galerii Villa Pellé končí za necelý měsíc a nabízí zajímavý doprovodný program nejen pro děti. Jeden z nejvydávanějších Čechů 20. století, autor osmnácti ilustrovaných průvodců po světových metropolích a zemích To je…, světoběžník a cestovatel Miroslav Šašek většinu svého života prožil v zahraničí. Ve svých cestopisech, jako jsou například To je Paříž, Londýn, Řím, New York a další, zachytil s humorem sobě vlastním a v odvážně propracovaném detailu dynamiku moderní doby šedesátých a počátku sedmdesátých let. Výstavu nadčasových ilustrací, kreseb a velkoformátových pláten doplní animované, kreslířské i rozhlasové záznamy autora, jehož knihy za minulého režimu u nás nemohly vycházet.

Výstava M. Šašek let č. 59/74 ilustrátora, malíře a spisovatele Miroslava Šaška v Galerii Villa Pellé v Pelléově 10 potrvá ještě do 7. července 2017. Expozice vznikla ve spolupráci s Nadací Miroslava Šaška. Více informací na www.villapelle.cz.

Miroslav Šašek je jedním ze tří světově nejznámějších českých ilustrátorů, mezi které se řadí ještě Jiří Trnka a Květa Pacovská“, doplňuje k výstavě její kurátor, ilustrátor a vedoucí ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP Juraj Horváth a dodává: „Ve Villa Pellé je k vidění také práce současných mladých ilustrátorů, kteří od Nadace Miroslava Šaška získali stipendium.

Doma jsme měli jeho knížky v angličtině a němčině, jako dítě jsem je milovala, přestože jsem jim nerozuměla“ říká spoluautorka knihy To je Šašek… a praneteř Miroslava Šaška spisovatelka Olga Černá. „Vzpomínám si, že se o něm v rodině mluvilo vždy jako o báječném a mimořádném člověku a bylo nám líto, že jeho úžasné knihy nemohly vycházet v češtině.“ doplňuje Olga Černá, která oživuje dílo svého prastrýce v Nadaci Miroslava Šaška.

Miroslav Šašek (*1916 – † 1980), který by v minulém roce oslavil sté narozeniny, laskavým a vtipným způsobem zaznamenával běžný život, historii i architekturu měst jako jsou Paříž, Londýn, Řím, New York, Mnichov, Benátky, Honkong a řadu dalších. Jedinečný koncept knih světově proslulých průvodců, pečlivost při sbírání a zpracování námětů, a především humor tvoří z díla Miroslava Šaška moderní klasiku a z jejich autora jednoho z našich nejproslavenějších světových ilustrátorů.

Po studiích architektury a školy kreslení a malování u profesora Otakara Blažíčka se Miroslav Šašek živil jako novinář, ilustrátor i jako tvůrce loutek. V roce 1947 odešel do Paříže na École des Beaux Arts, kde už také jako odpůrce komunistického režimu v emigraci zůstal. Živil se jako reklamní grafik, architekt a později pracoval v české redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V Paříži začal v roce 1957 tvořit první knihu ze série cestopisů. Za své dílo ilustrovaných průvodců světových metropolí „This is…“ získal řadu ocenění, mimo jiné čestný klíč od města San Francisco a zápis na čestnou listinu IBBY. Jeho průvodce po Londýně a New Yorku získaly ceny za nejlepší ilustrované knihy New York Times. Podle čtyř knih (New York, Izrael,  Benátky, Irsko) byly natočeny filmy. Jeho knihy děti i dospělé už více než padesát let. Dílo Miroslava Šaška je dnes součástí českých i zahraničních sbírek, o jeho popularizaci se nyní stará Nadace Miroslava Šaška.


DOPROVODNÉ PROGRAMY

ROZHLASOVÉ STUDIO – každý den v době výstavy 13:00 – 18:00

VEČER-KNIHY-TERASA, 8. 6., 18:00 – 22:00

V improvizovaném letním kině na zahradě vily představíme obrazové knihy, které vznikly během posledních čtyř let díky podpoře Nadace Miroslava Šaška. Prezentace ilustrátorů a živé čtení
z knih za přítomnosti autorů. Na terase bude probíhat malý knižní trh ilustrovaných titulů z knihkupectví a galerie Xaoxax. Můžete se těšit na kvalitní současnou ilustraci a obrazové knihy, malonákladové publikace a nejen knižní speciality.

PRŮVODCE PRO DOBRODRUHY s ULTRAFUN, 11. 6., 15:00 – 17:00

Lektorka: Veronika Svobodová

Přijďte si v týmové spolupráci vytvořit krátký animovaný film na motivy tvorby ilustrátora a cestovatele Miroslava Šaška. Přijďte rozpohybovat a rozezvučit břichaté pány, mnichovský vítr, hongkongskou rybářskou flotilu, opékání pekingské kachny. Připravte se na dalekou cestu, navštívíme Mnichov a Hong Kong pomocí ploškové animace! Možnost prostprodukce – získejte vlastní filmeček!

věk: neomezen, délka: 2 hodiny, najednou max. 7 dětí

VR KOSMOPOLITA, 18. 6. 13:00 – 17:00

Pořádá: Pixman.cz

Přijďte zakusit virtuální realitu a stát se kosmopolitou ve velkoměstských kulisách Miroslava Šaška. Výjimečná příležitost dobýt kyberprostor s virtuální tužkou v ruce. Určeno dětem i dospělým.

věk: 6 plus -, délka: 15 min / osoba, rezervace: dilny@villapelle.cz

Galerie Villa Pellé

Novorenesanční objekt v rezidenční části Prahy 6, obklopený unikátní historickou zástavbou, umístěný v klidové zóně a zároveň výborně dostupný, je ideálním prostorem pro kulturní a společenské události rozmanitého charakteru. Program nekomerční galerie Villa Pellé se v dlouhodobé perspektivě věnuje zejména kresbě a ilustraci jako svébytnému médiu, které v současné době nabývá mnoha nevyzpytatelných forem a které je základem tvůrčího procesu umělců všeho zaměření a dob. Charakter galerie dovoluje pohyb mezi žánry a zároveň garantuje kvalitu výběru. Neopominutelnou součástí galerijní dramaturgie je i kreativní prvek, pravidelně se konající tvůrčí dílny. Cílem činnosti Galerie Villa Pellé je zařadit se svými aktivitami mezi významné výstavní prostory Prahy.

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *