Kultura

Začínajícímu létu v pražském MeetFactory udají tempo výrazná jména světové i české elektronické scény

Visible Cloaks, Misty Picture, Inga Mauer, Apeiron Crew a KinA – jména, která dobývají elektronický hudební svět, konečně představí své umění i v Praze. Ať už se jedná o inspiraci japonským ambientem, undergroundovou elektronickou scénu Dánska nebo Ruska, nebo novou hvězdu české techno industriální scény, továrnou se na začátku léta budou ozývat nové zvuky a vibrace, které udají tón léta.

Visible Cloaks (US) + Misty Picture (CZ) / 1. 6.

Factmag je označil za chybějící prvek mezi Ryuichi Sakamotem a Oneohtrix Point Never, jejich druhá deska Reassemblage vydaná letos v únoru sbírá jedno ocenění za druhým. Portlandská dvojka Spencer Doran a Ryan Carlile tvoří pokojné, až ambientní koláže navazující na vaporwave a současnou vlnu neo-klasiky, ovšem vytváří vlastní prostor doplněný o unikátní vizuály.

Pokud by se jejich hudba dala nějak definovat, pak jako kombinace elektronické hudby, popu a japonského ambientu. Kořeny současného zvuku Visible Cloaks můžeme vidět v roce 2010, kdy vznikl Fairlights, Mallets & Bamboo – mix, na kterém se objevila hudba Yellow Magic Orchestra Ryuichi Sakamota a Haruomi Hosona, ale také skladatele Yasuaki Shimizu a jeho kapely Mariah. Spolupráce s těmito japonskými mistry svého žánru vyústila v Doranovu ideu světa, v němž se hudební prvky různých kultur mísí v jednom tavícím kotlíku. „Cílem je uchopit rozdílné softwarové nástroje různých kultur a nacpat je do jednoho světového zvuku, který je lehce dezorientovaný a nemá žádný zřetelný vystopovatelný zdroj,“ vysvětluje Doran v rozhovoru pro Factmag.

Visible Cloaks odehrají svůj první pražský koncert ve čtvrtek 1. června v MeetFactory, kde představí své poslední úspěšné album Reassemblage.

Jako support vystoupí čeští Misty Picture, projekt Barbory Polcerové (Enchanted Lands) a Wilma Dehaena z pražského kolektivu Genot Centre.

Více info: http://www.visiblecloaks.com/ https://soundcloud.com/visiblecloaks


Inga Mauer (RU/NL) + Apeiron Crew (DK) + KinA (CZ) / 10. 6.

Hned tři zajímavá jména elektronické scény se představí v rámci afterparty Pražské muzejní noci v MeetFactory: Inga Mauer, Apeiron Crew a KinA. 

Inga Mauer je na ruské scéně už poměrně  známá, především díky svému působení v klubu Stackenschneider (Stacken), malém undergroundovém klubu v St. Petěrsburgu. Teď se o ní začíná konečně dozvídat i Evropa. Vyrůstala na Bunker Records, Cybernetic Broadcasting System (dnes intergalactic.fm), Trax a UR recordings, kde našla inspiraci pro svou hudbu, jejímž základem je mix temných emocí, spalující atmosféra, a flirtování s širokou škálou žánrů (od industriálního techna, EBM, New Wave a disca). Nejen kritici se shodují na tom, že tento rok bude patřit jí!

DJ trio Aperion Crew tvoří dvě holky z Dánska Sara Svanholm a Simone Øster, ke kterým se připojila Emma Blake ze Skotska. Všechny tři mají zároveň své sólové projekty, v rámci kterých spolupracovaly např. s Mama Snake, Smokey nebo Solid Blake. Trio je úzce spjato s kodaňskou techno scénou, především s prostředím underground elektroniky. Své fanoušky si našly na festivalech jako Unsound, zazářily v známých klubech jako je anglický Corsica Studios nebo TBA Dresden.

Industrial, noise, techno, elektronika, experimentální hudba… Anna Myschkin aka KinA je česká DJ, zpěvačka a producentka, jejíž hudba se často dostává na hranice rytmů, ze kterých už nemusí být cesty zpět, a upoutává svou až hypnotickou atmosférou.

Inga Mauer a Apeiron Crew zastupují platformu SHAPE (Sound, Heterogenous Art and Performance in Europe) – platforma pro evropskou inovativní hudbu a audiovizuální umění.


Více info: http://shapeplatform.eu/artist/inga-mauer/ http://shapeplatform.eu/artist/apeiron-crew/ https://www.facebook.com/annamyschkin/

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:

  1. 7. of Montreal (US)
  2. 8. Bohemian Like You: Mac DeMarco (CAN)
  3. 8. Perfume Genius (US)
  4. 9. Forest Swords (US)
  5. 10. EMA (US)
  6. 11. Mount Kimbie (UK)
Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *