Hudba

Koncert HUG v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci

Koncerty HUG opět zvou do náručí zpěváků

Mít při koncertě zpěváka jen pro sebe? Prožít hudbu z té největší možné blízkosti? Být součástí pěveckého sboru a přitom nevydat ani hlásku? To přesně nabízí projekt HUG britské zpěvačky a skladatelky Verity Standen, který se po mimořádně úspěšném uvedení po dvou letech vrací. Jak už napovídá název projektu, každý z posluchačů stráví koncert v objetí „svého“ zpěváka, kterého však nevidí. Zpěvák tak přestává být hlavním aktérem, ale stává se spíše prostředníkem prožitku hudby. Bez možnosti vnímat své okolí očima prožívá obecenstvo hudbu skrze zvuk, dech i vibraci těla zpěváka mnohem intenzivněji. Chvíle koncertu umožňuje oprostit se od svého okolí a nerušeně se oddat z blízka znějící vícehlasé kompozici. „Nečekejte nic erotického ani ezoterického, ale intenzivní umělecký zážitek, který se vám prožene pod kůží,“ říká Ridina Ahmedová, která se svým spolkem Hlasohled představení v Praze organizuje.

Série koncertů se uskuteční v pražském Colloredo-Mansfeldském paláci od 11. do 15. dubna. Dvacetiminutový program je určen vždy jen pro 30 návštěvníků. Každý z pěti dnů nabídne tři představení ve večerních časech, a to od 19.00, 19.45 a 20.30 hod. Autorka projektu Verity Standen, přijíždí na pozvání Hlasohledu, centra pro práci s lidským hlasem. Více informací na zde. Předprodej vstupenek, o které je i tentokrát velký zájem, probíhá v síti Goout: https://bit.ly/2uHVfnu.

HUG je mimořádným zážitkem pro návštěvníky, ale i pro samotné účinkující. „Není to představení, na které se podíváte a za měsíc na něj zapomenete. Je to emotivní představení, které se vás dotkne na celý život. Jeden z nejzajímavějších vokálních projektů, kterého jsem se kdy zúčastnila,“ říká členka skupiny Yellow Sisters Barbora Vaculíková, která se projektu v roce 2016 podílela.

„Úžasné na tom je to pestré společenství lidí. Jejich hlasy dělají z představení HUG cosi jedinečného, protože HUG zní v každém místě, kde ho hrajeme, úplně jinak a to je skvělé. V HUGU je vztah mezi zpěvákem a posluchačem rovnocenný a každý si odnese tolik, kolik do toho vloží. Domnívám se, že teď už jsem jen prostředníkem. Tu věc jsem napsala, ale nyní ji pokaždé odevzdávám a žije si svým životem. Kolem hlasu a způsobu jak ho prezentovat je hodně snobství. Na to já nevěřím. Každý má hlas a každý dokáže vydávat zvuky a každý dokáže zvuky slyšet. Snažím se kolem hlasu vytvořit otevřenost, kde se nesoudí,“ vysvětluje autorka projektu Verity Standen.

Skladatelka, hudební režisérka a performerka Verity Standen ve své tvorbě zkoumá lidský hlas a hledá neobvyklé způsoby, jak jej v rámci živého vystoupení využít. V posledních letech se jí dostalo velikého ohlasu jak od diváků, tak i od odborné kritiky. Za scénické vokální dílo HUG získala v roce 2016 britské ocenění Off West End TBC Award 2016 a byla nominována na ceny The Arches Brick Award and a Total Theatre Award

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *