Kultura

Letní barokní festival odstartuje 8. července a navštíví 6 lokalit, kde budete moci naplno nasát barokní atmosféru

Jeden z projektů Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015 pokračuje pod názvem Západočeské baroko díky spolupráci s Plzeňským krajem i v letošním roce.

Možnost prožít baroko všemi smysly do hloubky a krásy mají návštěvníci během několika slavností ve významných barokních lokalitách, řada menších doprovodných akcí pak přiblíží barokní atmosféru prostřednictvím gastronomie, hudby, zvyků či omamných vůní. Na slavnosti budou vypraveny speciální autobusy od KD Peklo, balíček zahrnující jízdné a program na místě je možné zakoupit přes Plzeňskou vstupenku.

Jak uvedla vedoucí Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Svobodová, projekt „chce všem zájemcům představit baroko jako dobu krásy architektury, malířství, hudby ale především života. Chceme odstranit zažitý stereotyp, který považoval baroko za dobu temna. Náš projekt ukazuje, že tomu bylo právě naopak.“

Nejbližší barokní slavnost s názvem „Vracíme Zelené Hoře duši“ se odehraje tuto sobotu 8. 7. u Nepomuka. Od 17:00 hodin vystoupí přímo na zámku Zelená Hora přední světová sopranistka Eva Urbanová za doprovodu dětského pěveckého sboru Andílci z Plzně. Tento den bude zámek pro prohlídky uzavřen, návštěvníci ale mohou zavítat do expozic Zelenohorské pošty v Nepomuku. Večer zakončí ve 21:30 hodin oblíbený barokní ohňostroj.

Vstupenky na Barokní slavnost v Nepomuku jsou již vyprodány.

V červenci a srpnu se odehraje dalších pět slavností: v klášteře v Tachově (14.7.), kde program pro autobusové abonenty zahrnuje i návštěvu Jízdárny ve Světcích; v Plasích v neotřelém duchu zvonařství (22.7.); v Hrádku u Sušice (4.8.) s ukázkami barokních tanců a šermu, historického sokolnictví i barokních vůní; klášter Kladruby pozve 5.8. na klášterní noc s tanečním vystoupením a o slavnostní zakončení se postará Barokní slavnost na zámku v Manětíně 19. 8.

Středobod projektu Západočeské baroko tvoří Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, kde též sídlí Centrum baroka, které bude přinášet nové poznatky o baroku nejen profesionální, ale i laické veřejnosti. Celý areál muzea  je jedinečným příkladem postupné obnovy unikátní barokní památky. Poslední fáze, renovace a dostavba východního ambitu a tří rohových kaplí dle původních, 300 let starých plánů architekta Jana Blažeje Santiniho, započne v létě 2017 a dovrší grandiózní proměnu ve vyhledávané poutní místo západočeského regionu.

Součástí projektu Západočeské baroko jsou také cyklotrasy, vedoucí za barokními skvosty malebnou krajinou severního Plzeňska.

Více na www.zapadoceskebaroko.cz


8.7. Zelená Hora u Nepomuka – Eva Urbanová a Andílci

cena: 530,-
odjezd autobusu: 15:30 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Chválenice – Zelená Hora
Barokní slavnost v kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Vojtěcha na zámku Zelená Hora u Nepomuka, jehož leitmotivem bude koncert přední světové sopranistky Evy Urbanové za doprovodu dětského pěveckého sboru Andílci z Plzně. Večer bude probíhat doprovodný program v areálu Zelenohorské pošty. O zakončení slavnosti se tradičně postará barokní ohňostroj.

Vzhledem k obtížné dostupnosti Zámku není program vhodný pro osoby s pohybovým omezením. Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit.

http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/15961-zelena-hora-u-nepom-e-urbanova-a-andilci-bus


14.7. Tachov – Barokní klášterní slavnost

cena: 250,-
odjezd autobusu: 15:30 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Tachov
Večerní zahradní slavnost, hudební, taneční, divadelní vystoupení. Výstava, výklad u barokních varhan. Koncert v kostele s využitím varhan, iluminace a barokní ohňostroj. Celý program ve znamení regionálních barokních tvůrců – Eliáše Dollhopfa – malíře; varhanické rodiny Gärtnerovi a skladatele Jana Antonína Losyho z Losimthalu.

Bonus pro abonenty autobusu – před programem v Muzeu Českého lesa prohlídka Jízdárny ve Světcích. Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit. http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/15962-tachov-barokni-klasterni-slavnost-bus


22.7. Plasy – Pod ochranou svaté Máří

cena: 140,-
odjezd autobusu: 12:00 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Kaznějov – Plasy
Barokní slavnost, která se ponese v neotřelém duchu zvonařství. Slévárna ožije v duchu zvonařské dílny, budou připraveny dílny pro veřejnost, ochutnávka barokního občerstvení, připraveno je divadelní představení a vrcholem večera bude Varhanní koncert na unikátní nástroj barokního varhanáře A. Starcka.

Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit. http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/16035-plasy-pod-ochranou-svate-mari-bus


4.8. Hrádek u Sušice – Barokní slavnost na Zámku Hrádek

cena: 400,-
odjezd autobusu: 16:00 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Přeštice – Klatovy – Sušice
Podvečerní barokní slavnost, která opět přinese řadu nevšedních zážitků. Připraveny jsou ukázky barokních tanců a šermu, ukázky historického sokolnictví i barokní vůně. Budete moci ochutnat pokrmy připravené dle původních receptur, poslechnout si barokní duchovní hudbu, zhlédnout představení divadla Studna, ohňovou show a nezbytný barokní ohňostroj!

Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit. http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/15964-hradek-u-susice-barokni-slavnost-na-zamku-bus


5.8. Kladruby – Barokní klášterní noc

cena: 300,-
odjezd autobusu: 14:00 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Kladruby
Barokní perla západních Čech vás zve na klášterní noc. Připravena bude ochutnávka barokního občerstvení, vystoupení souboru komorní hudby, představení kejklířů a celodenní program a prohlídky v místním Archivu vůní. Hudební tečkou za slavností bude vystoupení Andrey Miltnerové a Jana Komárka: Tanec magnetické balerínky. Opravdovou tečkou za programem pak bude barokní ohňostroj.

Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit. http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/15965-kladruby-barokni-klasterni-noc-bus


19.8. Manětín – Slavnostní zakončení festivalu

cena: 200,-
odjezd autobusu: 13:30 (KD Peklo)
trasa autobusu: Plzeň (KD Peklo) – Kaznějov – Manětín
Barokní slavnost na zámku v Manětíně bude zároveň slavnostním zakončením Letního barokního festivalu 2017. Připraveny jsou volné prohlídky zámku, ochutnávky barokních pokrmů, ukázky a výuka barokních tanců, ukázky tradičních řemesel, komorní koncert. Celý program zakončí tradiční barokní ohňostroj.

Autobusy vyjíždějí od KD Peklo, zde pak budou i svoji jízdu končit. http://www.plzenskavstupenka.cz/cs/akce/15966-manetin-slavnostni-zakonceni-festivalu-bus

 

Líbí se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *